Nasıl Bir Ahşap Ev?

NASIL BİR AHŞAP EV?
NASIL BİR BUNGALOV?

Ahşap evler ve bungalovlar genel olarak 3 yöntemle yapılır:
     1. KARKAS SİSTEM: Dışarıya ve iç bölmelere 50 cm. arayla dikmeler (5×10- 5×15 – 10×10 cm) Dışarısı buhar dengeleyici mebranla (Tyvek) kaplanır ve ahşap yalıbaskı çakılır. Araya camyünü, elektrik kabloları konur ve içeriden de lambri çakılır. Duvar kalınlığı totalde 14/19 cm.olabilmektedir.

Köşeler ahşap kapak ile kapatılır.İyi su yalıtımı yapılmazsa köşelerden, pervazlardan evin içine su girmesi kaçınılmazdır.
Avantajı ısı yalıtımının yüksek olması, dezavantajı ise dış cephenin zamanla çatlaması, bozulması, atmasıdır.

    2. MASİF KÜTÜK EV: Bu tip evlerde kare yada dikdörtgen ahşap profil (kalas) kullanılır. (Duvar kalınlığı tercihe bağlı olmakla birlikte genelde 6 ya da 9 cm. olmaktadır. Laminasyon yöntemiyle daha kalın duvar yapmak mümkündür). Buna “Kalas yığma tekniği” de denilebilir. Üst üste konan ahşap profiller erkek-dişi kanallıdır ve üst üste oturunca aradan yağmur, su, rüzgar içeri giremez.
Köşe birleşimleri yapan firmaya bağlık olarak ya çakılır ya da boğaz geçme yapılır. En sağlıklı ve sağlam olanı boğaz geçmedir. Yapıya mukavemet ve estetik değer katar. Karkas yapılardan daha sağlam ve dayanıklıdır.

3. YUVARLAK KÜTÜK EV: Masif evlerde olduğu gibi çapı 12-20 cm. arasında değişen yuvarlak kütüklerin üst üste konmasıyla yapılır. Kimi firmalar kütüklerin birleşim yerlerine erkek dişi kanal açmaktadır, kimileri de oval oyma yaparak kalasları üst üste bindirir. Ahşap sarfiyatı fazladır, yapımı zor ve uzundur. Pencereler için ayrı özel bir kanallı kasa yapılıp, kütüklerin düzleştirilmiş uçlarının buraya geçirilmesi sağlanmalı,  pervazlara çok iyi su yalıtımı yapılmalıdır. Maliyeti yüksektir. Genelde estetik açıdan tercih edilen bir yapıdır. 

MASİF AHŞAP EVDE “KALİTE” NE DEMEK? TEKNİK ÖZELLİKLER:

-Bütçenize bağlı olarak aşağıdaki özellikleri dikkate alınız 

1- Çok açık; ahşap evde “kalite” her şeyden önce kullanılan ahşabın kalitesiyle başlar… “Ahşapta kalite ne demek?” diye soracak olursanız;
2- Doğru biçilmiş olmalı.
3- Ağaç kuru olmalı
4- Budakları küçük olmalı
5- Mümkünse soğuk iklim ağacı olmalı.
6- Çürüme ve kurtlanmaya karşı BASINÇLI emprenyeli olmalı.
7- Masif ahşap mutlaka güneşte çatlar, ahşap bu, demir değil. Ağaçlardaki çatlama karşıdan karşıya paralel gitmez, yani çok ciddi sorunlara, su girmesine neden olmaz ama eğer dış duvarın daha kaliteli, daha dayanıklı olmasını istiyorsanız ve paranız varsa LAMİNE ahşap tercih edebilirsiniz. (MALİYET 2 KAT ARTAR. Lamine ahşabın ne olduğunu araştırınız).
8- Duvar kalınlığı en az 6 cm. olmalı.
9- Köşe birleşimleri boğaz geçme olmalı.
10- Köşelere ve Pencere pervazlarına çok iyi su yalıtımı yapılmalı.
11- Kalasların zamanda oturmasından dolayı kapı ve pencerelerin üstünde 3-4 cm. boşluk bırakılmalı, yoksa kapı ve pencereler çalışmaz.
12- Dış cepheye asla vernik vurulmamalı (pul pul dökülür). Ya da subazlı olması koşuluyla vernik ya da kaliteli, yarı şeffaf boyalar kullanılmalı.
13- İç cepheye vernik vurulacaksa montaj öncesinde bu en başında belirtilmeli, atölye ortamında zımpara yapılmalı, dolgu verniği, vernik vurulmalı (FİYATI %20 ARTIRIR).

FİYAT: Masif ahşap ev ya da bungalovların fiyatı tamamen projeye/ büyüklüğe, kaç adet olacağına ve istenilen kaliteye göre değişir. ORTALAMA bir fiyat vermek gerekirse 290 / 350 USD/m2 arasında değişir. Bir köşk niteliğindeki ahşap evle bir bungalov aynı m2 ücretiyle yapılmaz sonuçta.

FİRMAMINIZ TERCİHLERİ:

Subasman, Elektrik/Su tesisatı, wc/banyo ıslak zemin işlerini üstlenmiyoruz maliyete katmıyoruz. Bu işleri uzmanına yaptırmanız daha doğru ve daha ekonomik olacaktır. Bizim yapmamızda ısrar edilirse bunlar için ayrı fiyat verilir.
İsteniyorsa mutfak için ayrı fiyat verilir.
TESLİMAT: Üretim yaklaşık 15-20 gün, kurulum yaklaşık 10 gün.
4-5 kişinin konaklaması mal sahibine aittir. Maliyetin içine koymuyoruz bu giderleri.
NOT: Her projede, her boyutta ahşap ev isteğiniz projelendirilir, uygulanır.

Mesajımı Gönder
Bize Hemen Ulaşın
Mesajımı gönder butonuna basarak, bize hemen whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz..
Visit Us On YoutubeVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram